RETRO POIGGAIP

A co by było, gdyby tak wszystko odwrócić? Gdyby tył stał się przodem a przód tyłem, gdyby czarne stało się białe, a białe – czarne, gdyby wyborcy PiS zaczęli głosować na PO, gdyby wódka stała się smaczna a czipsy paskudne, gdyby młodzi byli grzybami, a starzy byli energiczni, ale by to było.

A to już się zaczęło!

Znalazłem na Facebook Marketplace (dzięki linkowi od pani Beaty) odwrócone Piaggio Porter. Stąd tytuł. Normalny Porter wygląda jak uczciwy kei-van lub kei-truck. Ma małą szoferkę z przodu, a reszta powierzchni jest przeznaczona na ładownię. Opisywałem to zresztą na filmie, którego nie będę Wam linkował, bo to ponoć poprawia SEO i dobrze działa na wyszukiwarki, a ja mam na to wylane.

Problem z traktorkiem na bazie odwróconego Portera polega na tym, że do tej pory Piaggio za swoją szoferką miało realną przestrzeń ładunkową. Obecnie, kiedy szoferka znalazła się z tyłu, a z przodu pojawił się wielki nos, większość pojazdu stała się bezużyteczna. Trudno mi wyobrazić sobie zadanie, z którym poradzi sobie ciągniczek w postaci odwróconego Piaggio, gdzie przód stał się tyłem, a z którym nie poradziłoby sobie Piaggio przed odwróceniem. Pomyślcie, ile wysiłku wymagało przerobienie skomplikowanego układu kierowniczego Portera, żeby zamiast kołami pod szoferką, kierował tymi wysuniętymi naprzód. W dodatku jak przyjrzymy się tylnej części, to trudno nie mieć wrażenia, że ten egzemplarz powstał na bazie mikrobusu, a nie mikrociężarówki, bo zamiast tylnej ściany szoferki przymocowano klapę bagażnika. Tak średnio pasuje, ale komu to przeszkadza.

Wygląda jak Porter z dziwną zabudową, przed którym stoi jakiś agregat na kołach.

Ogólnie wygląd tego pojazdu ryje beret mocniej niż fury z tego filmu z pianą Borisa Viana, typu poodwracane Peugeoty 104 czy 404 (były na wystawie w muzeum Peugeota, gdzie byłem parę lat temu). Patrzysz na tę szoferkę i wydaje ci się, że ktoś po prostu coś przed nią postawił. Zanim mózg zrozumie, że ten przód jest w rzeczywistości tyłem, mija sporo czasu. To dlatego, że poznajemy świat w dzieciństwie, wyrabiając sobie szablony i potem to, co do tego szablonu nie pasuje, i tak próbujemy do niego upchać. W sumie więc z jednej strony przeróbka ta jest absurdalna, bo z praktyczności Portera nie zostało nic, a jego duży diesel Lombardini zastąpiono dychawicznym silnikiem Malucha, z drugiej jednak trzeba oddać szacunek twórcy, że zdecydował się wyjść poza schemat i zrobić coś tak niecodziennego i tak mocno zakłócającego naszą upchaną w sztywne ramy rzeczywistość. Widzę już koncepcję na jego kolejne dzieło: szoferka od T3 w pryczy zamontowana tyłem do przodu na podwoziu Ursusa C360. Ale bym nią jeździł na zloty VW.

 

Tagged: Tagi:
 1. tochu

  kanapa z golfa 2 więc i tym można na zlot vw 😀

 2. Wojciech Dulski

  Ja tam widzę silnik od malucha, więc to grubszy projekt

 3. Jakub

  Zamiast przednich foteli położona została kanapa 🙂

 4. Knifers

  Wreszcie keivan dla narzekających na strefę zgniotu

 5. benchi

  Nie krytykuję. Nie podziwiam. Nie zazdroszczę.
  Po prostu pytam: po co?

 6. Wygląda jak Piaggio Porter, który strasznie kłamie

 7. A może to nie była przeróbka portera tylko przeróbka ciągniczka z wersji bezdasznej na taki z kabiną z wykorzystaniem marnującej się pustej budy po piagio? I teraz można Panie kosić, opryskiwać i odśnieżać siedząc sobie pod dachem na wygodnej kanapie niczym król na imieninach. I życie nabiera sensu.

 8. Maciej

  Co za absurd! Nie lepiej było iść na wódkę niż to tworzyć? Dobry grat do muzeum.

 9. Stefan

  Pokrywa silnika została zrobiona ze zwężonego dachu.!

 10. Oj tam, oj tam…ot miał ktoś traktorek „sam” na bazie malucha bo prosto, tanio, wygodnie… no prawie wygodnie bo na głowę lało… aż tu nagle trafiło się u sąsiada zużyte piaggio…. żal było nie brać… szast-prast kątówką, bzyk-zyk spawarką i cyk-pyk JEST!!!… nie kapie na głowę? nie! można? można!

 11. Hshan

  Na wódkę, i to pewnie dużą ilość, to twórca chyba poszedł przed skonstruowaniem tego dzieła.

 12. mjak

  Patrzę na tę poduszkę czy tam szatę na siedzeniu i mi mózg podpowiada, że z niej wychodzi mały obcy-ósmy-pasażer-portera. Czy on jest w cenie ciągnika?

 13. Piotr

  Przecież tu nie jest nic odwrócone, kabina jest przodem do kierunku jazdy, maska przed kabiną jak w każdym traktorze, w porównaniu do oryginału kabina została przesunięta do tyłu pojazdu a nie odwrócona tyłem do kierunku jazdy

 14. Wysoki

  Widzę, że kierowca ze szczęścia aż puścił kleksa.

 15. Wariator Wentylatora

  A znajdźcie mi Ursusa z tak cichą, komfortową kabiną.

Comments are closed.