Ostatni wpis w 2018 r.: rozpoznajemy te trzy samochody / szampańska zabawa

Sylwester to oczywiście SZAMPAŃSKA ZABAWA W GRONIE ZNAJOMYCH DO BIAŁEGO RANA. Jeśli z jakiegoś powodu nie bawicie się szampańsko w gronie znajomych do białego rana, to pewnie jesteście smutnymi przegrywami, którzy nie wiedzą że jak zmienia się rok kalendarzowy to po prostu TRZEBA się bawić i zamknij ryj.

Na szczęście bawić można się na różne sposoby. Ja na przykład uwielbiam bawić się w rozpoznawanie samochodów. Potrafię godzinami siedzieć i dopasowywać ledwo widoczny kontur samochodu ze zdjęcia do fotek w moim archiwum. Mam kilkanaście grubych książek typu „wszystkie samochody……..” i wertuję je intensywnie, żeby znaleźć cóż to za dziwny wóz trafił się na zdjęciu. Czasem się udaje, czasem wiem od razu bez oglądania książek, a czasem leżę i kwiczę. Tym razem mamy do czynienia z opcją nr 3.

Zatem jeśli i wam udziela się klimat szampańskiej zabawy w gronie znajomych, polegającej na rozpoznawaniu randomowych gratów na zdjęciach sprzed 40 lat, mam dla was trzy zdjęcia. Początkowo miały być dwa, ale potem znalazłem jeszcze trzecie.

Kliknij na zdjęcia – powiększą się.

Auto po prawej. Raczej nie samochód amerykański. Nie Plymouth, Hudson, Chevrolet. Nie Anglo-Daimler, Armstrong… itp.

Terenówka po lewej od czerwonego dżipa. Zapewne coś na bazie Garbusa.

Diabeł jeden wie.

I to już koniec roku 2018. Dziękuję wszystkim za czytanie wpisów. Był to wyjątkowo dobry rok z mojego punktu widzenia. Życzę Wam, żeby 2019 r. był dla was tak dobry, jak 2018 r. był dla mnie.

ZAWSZE GRATEM!

 

Tagged: Tagi:
 1. square626

  1. przyczajony tygrys ukryty smok
  2. pan samochodzik i templariusze
  3.bmw trzy
  Najlepszego w Nowym Roku

 2. KotoRobota

  Złomniku a ta terenówka jak widac na fotach to jakas Rosja chyba-nie będzie to przypadkiem jeden z przódków luaza?Takpatrząc na zarys i kształt drzwi?Była coś takiego z instytutu nami.

 3. 1. Szkoda gadac 2 suzuki jemy 3 BMW Variomatic 😀

 4. Ja zamiast odpowiedzi mam dodatkowe pytania.
  1. Czy to Włochy?
  2. Czy to Turcja?
  3. Czy to Litwałotwaestonia?

 5. wojtynski

  Fotka nr 3 na 99 procent Rumunia. Blachy PH – Prahova?

 6. Fabrykant – to ostatnie to Rumunia. I ja w sprawie tego właśnie zdjęcia. Czy angielskie Fordy były dostępne w kontynentalnej Europie? Bo patrząc po środkowej części z drzwiami nie odrzucałbym opcji, że to może być ulep na bazie Prefecta. Najbardziej urzeka mnie przednia szyba, ewidentnie dosztukowana na rympał do starszych, bardziej pionowych słupków.

  Przy pozostałych tymczasowo się poddaję. Najlepszego w nowym!

 7. Nadal przyglądam się pierwszemu zdjęciu. Błotniki, kształt progów i okno w słupku C wskazywałyby na Chryslera z lat 40-tych (Royal/Windsor/Saratoga), ale nie zgadza się kształt tyłu i ogólne proporcje. Patrzyłem na rozmaitego sortu angielskie wynalazki, na późne modele francuskich marek zabitych podatkami na początku lat 50-tych, przyglądałem się EMW 340 – i nic. Zero efektów.

  Mózg mi się gotuje, idę montować film.

 8. @parvuselephantus – też brałem pod uwagę BMW. Tyle, że 326 miało z przodu kurołapy i do tego inny kształt drzwi, a to akurat trudniejsza sprawa, niż dosztukowanie przodu i tyłu.

 9. @parvus „Dupa razboi?” Strach czytac dalej przy dzieciach 😉

 10. Dzień dobry wszystkim i najlepszego w Nowym Roku.
  …a teraz , bardzo podobała mi się teroria o ulepie na Fordzie Prefect.
  Pooglądałem zdjęcia i linia bocznych listew w tym fordzie „idzie” poniżej linii klamek, robiąc ulepa komu by się chciało przerabiać… to raz, a dwa to te boczne listwy widać na przednich błotnikach a na tylnych nie… czyli jak lepiona to prędzej d…pa 🙂

 11. Michał A

  Panowie, w kwestii zdjęcia 3ciego. Wygląda na fotomontaż, sprawdźcie tylny błotnik, listwę pod drzwiami, przednią szybę, no i ten grill. Wygląda jakby komuś zależało aby unowocześnić widok na ulicy , zrobić bardziej prestiżowy. Jak to ‚ u nas w socjalizmie pięknie ‚. Autobus po prawej też podejrzany. Ogólnie trochę nie zgadza się mi oświetlenie.

 12. Syreniarz

  Mi ostatnie też z boku przypomina bmw 340. Marka wozu samodział.
  Zderzak przedni warszawa/pobieda

 13. Po długim procesie tentegowania w głowie (cytat), stwierdzam, że środek budy trzeciego ulepa całkiem przypomina Moskwicza 400, aka Opel Kadett. Zgadza się kształt i linia listew. Niestety nie do końca pewne czy to co widać na zdjęciu to klamki, czy zawiasy. Kadett / Moskwicz miał drzwi otwierane jak szafa. Z drugiej strony – ktoś, kto potrafił ulepić taki przód i tył, potrafił chyba też przenieść zawiasy tylnych drzwi?
  Za Moskwiczem przemawia to, że był chyba najbardziej popularnym autem o przedwojennej sylwetce, które widywano w demoludach.

 14. Pytanie do red. prow. z nieco innej beczki – można podsyłać własne zdjęcia z dziwnymi samochodami do tego typu zagadek? W okolicach roku 2008 zrobiłem w Lublinie zdjęcia dość dziwnego samochodu na oko z lat 50-tych i za żadne skarby nie potrafię dojść, co to jest

 15. Mam pomysł na pierwsze zdjęcie. Humber Pullman Landaulet. W czasie II wojny przywieziony przez brytyjską armię, a potem tył dachu dorobiony z czegoś innego. Landaulet polegał na tym, że dach za tylnymi drzwiami był brezentowy, zdejmowany, żeby ważniaki z tylnego siedzenia mogli pozdrawiać tłumy. Stalowy dach znad tylnych drzwi jest chyba zachowany.
  Co do trzeciego zdjęcia, popieram teorię że ten samochód zaczął życie w latach trzydziestych jako BMW 326.

 16. Dzieńdobr Panie Złomniku a dalej co???
  Jakieś rozwiązanie może???
  …albowiem ciekawość pożera mnie systematycznie i po kawałku.
  PLIS PLIS 🙂
  Pozdroofka z grodu Smoga yy Smoka 🙂

Comments are closed.