Rajd Rowerowy 2018 – podziękowanie i podsumowanie

Dziękuję za rekordową frekwencję na Rajdzie Rowerowym przez Stary Żoliborz. Na starcie stawiły się aż 93 osoby. WOOOW! Wszystko dzięki pięknej pogodzie. Mam nadzieję, że czujecie, że to było dobrze wydane 5 złotych (tyle kosztował udział dla 1 osoby).

Najlepsza załoga pokonała trasę w 1 godzinę 40 minut, ale zrobiła błąd w „żywym” teście, więc ostatecznie zwycięstwo odniosła załoga, która przyjechała jako druga, ale zrobiła wszystkie zadania dobrze. Gratulacje dla wszystkich, którzy dotarli na metę.

Tak jak było napisane w wydarzeniu na fejsie, rajd trwał do godziny 14.00, czekałem do 14.15 na maruderów, ale i po zamknięciu „biura” przyjechało jeszcze kilka załóg – też im gratuluję, chociaż wiecie rozumiecie, trzeba mocniej pedałować!

Proszę załogę w składzie 2 dziewczyn, z czego jedna w czerwonej koszulce (sory nie zapytałem o imię) o zdjęcie jak sobie rozrysowałyście trasę na mapie. Mail: zlomnik@zlomnik.pl. Dziękuję – przyda się na przyszły rok, żeby utrudnić 😀

Za rok widzimy się na Sadybie.

A TERAZ ODPOWIEDZI.

Najpierw prawidłowy „żywy test”:

Nazwa Żoliborz wywodzi się od:

a) od francuskiego wyrażenia oznaczającego piękny brzeg

b) nazwiska starosty Franciszka Żalbierza, założyciela dzielnicy

c) od angielskiej nazwy „jelly bear” oznaczającej rodzaj słodyczy

d) od staropolskiego „salbierz” – szalbierz, oszust

Nikt nie miał z tym problemu.

Kolonie na Żoliborzu to:

a) Żoliborz Urzędniczy, Oficerski i Lekarski

b) Żoliborz Dziennikarski, Oficerski i Urzędniczy

c) Żoliborz Oficerski, Lekarski i Dziennikarski

d) Żoliborz Dziennikarski, Oficerski i Prawniczy

Tu większość miała problem. Nie ma Żoliborza prawniczego i lekarskiego. Przedwojenne kolonie lekarska i prawnicza znajdują się w Śródmieściu przy dzisiejszej trasie Lecha Kaczyńskiego – ulice Lekarska, Sędziowska, Radcowska itp. To jedna z najmniej znanych dzielnic Warszawy i najgłupiej zlokalizowana.

Jak nazywała się tajna radiostacja przy Fortecznej prowadzona przez St. Rodowicza?

a) samolot myśliwski

b) działo samobieżne

c) łódź podwodna

d) husaria

Nie było jak skorzystać z google, bo obsługa punktu pilnowała. Ale przejeżdżaliście parę razy koło tej radiostacji, na Fortecznej jest tabliczka.

Jak nazywał się obszar Żoliborza, zanim nazwano go Żoliborzem?

a) Folwarki

b) Fawory

c) Fornale

d) Facecje

Jest nawet kawiarnia Fawory. Fawory, czyli przychylność, życzliwość. Czyli „z królewskich faworów obszar nadany”. No i stąd Fawory.

I na koniec prawidłowe odpowiedzi na pytania z omówieniem:

1.     Jaki kolor ma szyld Rucińskiego na Pogonowskiego? POMARAŃCZOWY (nie wymaga omówienia)
2.     Biblioteka na Śmiałej. Przy jakiej ulicy mieszka Jan Nowak? LIPOWA – to pytanie sprawiało trudność, wpisywaliście ulicę Cichą. Na skrzynce pocztowej na budynku biblioteki były dwa adresy: Jana Nowaka i Janiny Nowak. Trzeba było wpisać ten od Jana, podczas gdy Janina rzucała się w oczy jako pierwsza.

3.     Kazimierza Bro 24. Do kogo się dodzwonimy pod nr 603 … …? Podaj imię. BOGUSŁAW. Dzwoniliście do tego biednego człowieka, który was opieprzał, podczas gdy to pytanie było idealnie po drodze do 3 innych pytań i nie było takiej konieczności. Jedna załoga pojechała na Broniewskiego, ale Broniewski nie miał na imię Kazimierz, więc to nie był dobry trop.
4. Co tu gnije? Wieniawskiego 10. POLONEZ CARO. Doskonale znany.
5.     Uzupełnij napis z bramy na Kras. 3: PASTA… – PIZZA.

6.     Co powiedział Stefan na J.H.B. 16? Odpowiedzią jest ostatnie słowo maksymy. INACZEJ. Pani generałowa aż wyszła zobaczyć co ci rowerzyści…
7.     Stań na skwerze Andrzeja Woy tyłem do bratków, przodem do schodów. Żółty napis głosi… HUMANO MEXICANO.
8.     Przepisz I literę drugiego wyrazu w języku hebrajskim na zielonej skrzynce naprzeciwko Gomółki 8. „I” czyli hebrajskie WAW. Rysowaliście mnóstwo innych literek wziętych z kosmosu.
9.     Plac Henkla. Brama Wyspiańskiego 7. Co mówi postać dająca kopniaka? Wpisz trzecie słowo z tego napisu. WHITE. Cały napis brzmiał GOOD NIGHT WHITE PRIDE czyli dobranoc, dumo z przynależności rasowej.
10.     Sunsquare 9, co tu gnije? GARBUS. Mondeo było jeżdżące.

11.     Kto ma warować na Koźmiana 12? ADRIAN. Wpisywaliście też PIWO, bo obok był piwowar. Spodziewałem się tego i uznawałem piwo.
12.     Jak nazywa się obiekt, nad którym budowane jest tymczasowe zadaszenie? Koniec Al. WP po stronie wschodniej. DZIAŁOBITNIA. Wpisywaliście „Cytadela”. Nic z tych rzeczy, nikt nie buduje tymczasowego zadaszenia nad Cytadelą. Przed placem budowy po stronie Cytadeli na działobitni była tabliczka, która wszystko wyjaśniała.
13.     Leszka Serafinowicza 9. Znajdź naklejkę. I [serce] . . . ŻOLI. Leszek Serafinowicz to prawdziwe nazwisko Jana Lechonia.
14.     Podaj markę jednośladu gnijącego przy Krasińskiego 2/4/6. HONDA. Marka była wytłoczona na obudowie wariatora po lewej stronie skutera. Było ją widać po przykucnięciu. Ani IMAXIA ani TAOTAO to nie były marki tego pojazdu. Nie sugerowałbym się bazą UFG…
15.     Jak ma na imię Serafin z Pogonowskiego 15A? Wznawia zajęcia! LIDIA. Wpisywaliście „Petrykowski”. Nie można mieć na imię Petrykowski. Lidia Serafin wznawiała zajęcia z tańca – naklejka na skrzynce elektrycznej.
16.  Ciekawa posesja z dwoma adresami: Dyga 39 Boho 14. Co jest napisane na bramie? BRAMA
17.  Wejdź do Ogródka Jordanowskiego wejściem od południa. Po prawej stronie napisano sprayem damskie imię. Brzmi ono… MATYLDA.

18.     Kaniowska 106A i 106B – znajdź czarny stojak naprzeciwko, a na nim naklejkę z adresem strony internetowej na dole: www. . . . . . . PSIPAKIET. Wpisywaliście też basterlawki.pl. Nie wiem co to są basterlawki ale rzeczywiście była taka naklejka na śmietniku. Nie można nie uznać.
19.     Jakie kwiaty rosną pod Sosabowskim? TULIPANY, tylko rano przekwitły. Tak bywa. I tak daliście radę 😀 Pomnik Sosabowskiego było widać jak stanęliście przy działobitni.
20.     Ile osób jest w miejscu zbiórki pod szkołą muzyczną na Kras. 1? Wpisz cyfrę. 4. Nie chodziło o osoby z obsługi punktu żywego, tylko o tabliczkę oznaczającą miejsce zbiórki, gdzie narysowano 4 postacie.
21.     Jaki udźwig ma platforma przy przedszkolu nr 96? 340 kg
22.     Czyj dom zaprojektował Henrych? Dyga 9. ZAPAŁÓW. Była tabliczka na domu.
23.  Na murze kościoła St. Kostki znajdź zdjęcie z napisem NADZIEJA (jest od frontu). Jakie miasto reprezentuje transparent? RADOM.
24.  Jakie hasło trzeba podać w sklepie przeniesionym z rogu Kossaka i Hozjusza, żeby dostać 10% rabatu? HOZJUSZA
25.  Śmiało jedź pod nr 65. Co tu gnije? Podaj model. CINQUECENTO. Śmiało, bo ulica Śmiała. Tak jak „naprawiajo”.
Tagged: Tagi:
 1. Było super, nie wiem jakim cudem w otwartym na uboczu sklepiku mieli nawet długopisy (bo nie wziąłem i jakiekolwiek planowanie trasy diabli wzięli – jeździliśmy na oko i na pamięć)
  punkt 14 – było też na szybie 😉
  punkt 16 – idealny napis na bramę! Też sobie taki zrobię.

 2. To było cinquecento 700, bo miało 4 biegi do przodu.

 3. Michał Sz.

  14 pyt. – logo Honda było też pod zegarami

 4. A samochodowy rajd Redaktor planuje?

 5. Bolo

  Rajd jak Raj! Wiwat Maj! Niestety. ze wzgl.na uroczystosc rodzinna zdazylem wykonac tylko 4 zadania i musialem wbic sie w garniaka zapakowac rower w auto i odjechac w dal ale obiecalem se dokonczyc Zlomrajd samemu, wiec nie pacze na odpowiedzi tylko w wolnej chwili wbijam na Żolo.

 6. Igor

  A gdzie był Adrian? Bo obwąchałem pralnię ze wszystkich stron i nie znalazłem 🙁

 7. Paweł Matysik

  Wygrać rajd na takim rowerze jak na zdjęciu to nie lada wyczyn.

Comments are closed.